Stanisław Kochanek urodził się w Jedliczu w 1905 roku. Tutaj na jego talencie prędko poznał się dyrektor miejscowej szkoły Wincenty Manierski i rodzina Stawiarskich. To właśnie ostatni właściciele Jedlicza zadbali o to by chłopiec, który wykazywał wybitne zdolności plastyczne rozwijał się w tym kierunku. Jak się z czasem okazało, starania te przyniosły oczekiwany rezultat, bowiem artysta pozostawił po sobie ogromny dorobek, który możemy podziwiać na co dzień, w najbliższej okolicy i nie tylko.
W przyszłym tygodniu, dokładnie 14 lipca, przypada 27. rocznica śmierci Stanisława Kochanka, zatem projekcja filmu autorstwa jego syna – Wojciecha, która odbyła się w czwartkowy wieczór – 7 lipca w krośnieńskim Artkinie była świetną okazją do przypomnienia tej znamienitej postaci oraz pozwoliła lepiej poznać twórczość artysty tym osobom, które dotychczas nie były świadome, że napotykane obrazy, rzeźby, tablice czy pomniki są spuścizną jedlickiego malarza.
Połowę trwającej blisko dwie godziny projekcji stanowiły rozważania o twórczości Stanisława Kochanka ściśle związanej z Gminą Jedlicze. Reżyser sporą uwagę poświęcił freskom, jakie możemy podziwiać we wnętrzu pięknej zabytkowej kaplicy na cmentarzu w Jedliczu, której szeroki rys historyczny przedstawiła na początku filmu Burmistrz Gminy Jedlicze Jolanta Urbanik. Nie sposób było nie wspomnieć o obrazie przedstawiającym św. Stanisława Kostkę z jedlickiego kościoła parafialnego pw. św. Antoniego Padewskiego, czy o pracach autora zdobiących Pałac Stawiarskich – siedzibę Liceum Ogólnokształcącego, którego dzieje także przedstawiła Pani Burmistrz. Do dzisiaj uwagę przykuwają tabla z wizerunkami abiturientów ozdobione w motywy autorstwa jedlickiego artysty, stworzone przez niego karykatury nauczycieli, portret patronki szkoły – Marii Konopnickiej i tablica wykonana z okazji 50. rocznicy jej śmierci.
W produkcji Wojciecha Kochanka jest mowa również o niebagatelnej roli jego ojca w kontekście zabezpieczenia zabytkowych przedmiotów w Dworze Marii Konopnickiej w Żarnowcu, pod koniec drugiej wojny światowej. W dzisiejszym Muzeum także znajdują się portrety i karykatury wybitnej poetki oraz jej córki Zofii Mickiewiczowej.
W drugiej części, reżyser przeniósł widzów w swoistą „wycieczkę” po bliskiej okolicy i wskazał kolejne miejsca, gdzie można poznać dorobek głównego bohatera, a są to m. in. Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce, Muzeum Podkarpackie w Krośnie, gdzie znajduje się liczny zbiór karykatur i obrazów oraz tablica ku pamięci wynalazcy Jana Szczepanika, siedziba Urzędu Miasta Krosna, na której widnieje tablica poświęcona Marii Konopnickiej z motywem harfy (podobnie jak w Pałacu Stawiarskich – przyp. red.), kościół pw. św. Marcina w Krościenku Wyżnym, z rzeźbionymi i malowanymi przez artystę stacjami drogi krzyżowej, kościół Franciszkanów pw. Nawiedzenia NMP w Krośnie, do którego Stanisław Kochanek zaprojektował ołtarz główny, żyrandole i namalował obraz przedstawiający św. Jana z Dukli. Następnie Wojciech Kochanek wskazuje na obraz z wizerunkiem św. Huberta – patrona myśliwych i leśników z klasztoru o. Kapucynów i lampy ozdobne na krośnieńskich podcieniach. Kolejny piękny obraz to dzieło podarowane Szkole Naftowej w Krośnie (obecnie Zespół Szkół Naftowo-Gazowniczych – przyp. red.) przedstawiające postać Ignacego Łukasiewicza. Pod koniec filmu autor skupia się na jednym z symboli Krosna, za który z pewnością można uznać pomnik Mikołaja Kopernika, usytuowany przy liceum ogólnokształcącym jego imienia. Ta podróż po Krośnie i okolicach dobiega końca w domu, gdzie na pierwszym piętrze tworzył Stanisław Kochanek.
Po zakończonej projekcji publiczność nagrodziła brawami reżysera filmu, który dla osób szczególnie zaangażowanych w jego powstanie przygotował niespodziankę w postaci odbitek linorytu pt. „Rybak”, autorstwa Stanisława Kochanka i własnych książek „Karykatura, czyli przesada podobieństwa” . W imieniu Burmistrza Gminy Jedlicze Jolanty Urbanik upominki przyjął Zastępca Burmistrza Marcin Filip, który z kolei na ręce Wojciecha Kochanka przekazał podziękowania za zaangażowanie i ogromny trud włożony w realizację filmu poświęconego artyście, który nigdy nie zapomniał o rodzinnych stronach i jako absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie tworzył i działał na niwie społecznej i kulturalnej najpierw w Jedliczu, a później także w Krośnie.
Film pańskiego autorstwa niech będzie ukoronowaniem, znakomitą puentą i swoistym portretem Stanisława Kochanka, który jak sam mawiał „Portret to moja specjalność” – wyraziła uznanie w kierunku reżysera Burmistrz Jolanta Urbanik.